Multimediálna historická Bratislava na DVD
Tlačová správa - na okamžité uverejnenieBratislava dostáva do daru výsledok ročného projektu s podporou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (Projekt MDPT 456/131/2005) -Multimediálna historická Bratislava.
V Bratislave sa križovali mnohé kultúry, ktoré jej dnes dávajú nezameniteľný kolorit. Korunovačné slávnosti sa, napríklad, odohrávajú pri autostráde, ktorou brutálne zbúrali synagógu a rozrezali Podhradie. Cieľom projektu je umožniť digitálne sprítomnenie Starého Mesta s využitím najnovších technológií – vrátane interaktívneho modelu virtuálnej 3D Bratislavy. Vytvára sa tým most medzi minulosťou a budúcnosťou a prispieva sa k budúcej prezentácii Bratislavy ako jedinečnej show mestského textu, v ktorom sa zapísalo množstvo udalostí, paradoxov či kuriozít.
Projekt pod vedením doc. Milana Ftáčnika sa zameriava na podporu globálneho kultúrneho porozumenia a komunikovanie výnimočného komplexu bratislavských hodnôt s atmosférou, ktorú len postupne objavujú zahraniční turisti. Oponentami projektu sú doc. Martin Šperka a Ing. arch. Ján Krížik. S použitím dát z Magistrátu, leteckých snímok spoločnosti EUROSENSE, archívu Slovenského rozhlasu a Bratislava Tourist Service v spolupráci MDPT, Starého Mesta a UK Bratislava vznikla interaktívna multimediálna prezentácia, ktorá má tie najvyššie ambície - vrátane budúcej komerčnej a internetovej verzie.
Vizuálnu prezentáciu a interakciu navrhli Matej Novotný a Dr. Stanislav Stanek, Galériu bratislavských zvukov Dr. Ľubomír Lúčan, hlavnými autormi špeciálne zabezpečeného softveru na prezeranie virtuálneho mesta sú Dr. Martin Samuelčík, Dr. Peter Borovský a Dr. Marek Zimányi. Tvorbu scenára odborne koordinoval doc. Andrej Ferko a podrobné modely a panorámy vybraných pamiatok či lokalít vytvorili Dr. Marek Zimányi, Dr. Stanislav Stanek, Mgr. Jozef Martinka, Dr. Peter Borovský, Dr. Katarína Dařílková, Dr. Ján Lacko, Marek Zeman, Dr. Elena Šikudová a ďalší. Zvukovú podobu dotvára sprievodná hudba Romana Žiarana a v Galérii bratislavských zvukov nájdete oi. hlasy Alexandra Dubčeka či Júliusa Satinského, najčastejšie hrávanú slovenskú kompozíciu, dielo Jána Szelepcsényiho – „zvonkohru z Prioru“, bratislavský folk Miloša Janouška a Dušana Valúcha, Bratislavské dievčatá Miroslava Lederleitnera zo Zóny A alebo populárnu dychovku v podaní C. a K. dychového orchestra pod taktovkou Zbyňka Kubáčka. Umelecké fotografie bratislavských zákutí a dominánt Mateja Zemana, Mareka Zimányiho a ďalších autorov korunuje najslávnejšia bratislavská fotografia – spolu s ďalšími dielami Ladislava Bielika z augusta 1968 – ju láskavo poskytla dr. Alica Bieliková. Môžte sa napokon virtuálne prvý raz poprechádzať po Starom meste, oboznámiť sa s históriou alebo si pustiť videozáznam ukážok z filmu Živá Bratislava (Ars Nova) či korunovácií, ktoré sa teraz stali vari najobľúbenejším bratislavským podujatím. Projekt celkovo zhŕňa spoluautorské dielo takmer stovky Bratislavčanov, ktorí mohli a vedeli pre Bratislavu spraviť to najlepšie.
Bratislava, 1. 6. 2007
Kontakt: Milan Ftáčnik, ftacnik@sccg.sk, Andrej Ferko, ferko@sccg.sk