Pri krbe

Poznámky zo života s nohami v teple

Kronika kúpačiek

without comments

Autorská poznámka: Túto kroniku zostavovali Traky a ja spoločne až po 13 kúpačku včítane. Zvyšok ide na môj vrub.
1. kúpačka – 1. novembra 94 Chalmo, Traky – potom sme šli na Martinský cintorín

2. kúpačka – apríl 95 Chalmo, Traky, Paťo – U Poštára a potom slivovicová debata

v zime 95 sme sa nekúpali, lebo Chalmo bol v Rakúsku

3. kúpačka – apríl 96 Chalmo, Traky – potom prvý raz u Kadnára

4. kúpačka – 1. decembra 96 Chalmo a Traky; Paťo bol už vtedy na vojne

5. kúpačka – neskorý apríl 97 Chalmo a Traky; Paťo na vojne

6. kúpačka – 7. decembra 97 Chalmo, Traky, Šošo, a Hielka! + prizerači

7. kúpačka – 5. apríla 98 Chalmo, Traky, Šošo, Miki + prizerači

8. kúpačka – 6. decembra 98 Chalmo, Traky, Šošo, Miki, Jurášek, Tomáško, Miško, Edo Križan, Helo, Baška + 10 prizeračov nový prvok – účastníci bez plaviek, papanie v Riviere, 2 strieborné a 6 bronzových netopierov, Mrázik, hudobná kaviareň

9. kúpačka – 28. marca 99 kúpajúci sa 13.5: Chalmo, Traky, Šošo, Miki, Tomáško, Maťko Pilko, Miško, Edo Križan, drobček Milko, Braňo Tichý, Helo, Máťuška, Daduška, Bríškine nuožky.

Obsmŕdači: 11 + časť Bríšky.

Sprievodné javy: nehorázne teplo, tentoraz bez netopierov, dobrá papa v Hystérii, bujaré kukuhuhu u Chalmíčka s tancovaním na Underground, paralelná sekcia chlastačov absinthu, prvý raz čiastočné polokúpanie (Bríška).

10. kúpačka – 5. decembra 99

Kúpači: Saša Tóthová, Monika Žáčiková (1/2), Majo (Ruženkin), Tomáško Derka, Marek Mikita, Martin Takáč, Matej Zeman, Pavel Chalmovianský, Marián Trúsik, Helo Macko.

Obsmŕdači: Monika Ševcová, Máťuška, Ela Šikudová, Eva Ferkova, Andrej Ferko, ferkopes, Miško Ferko, neznámy pár (Alcatel), Zuzka Černeková, Roman (Sašin), Mirta z Talianska, Hrkálka Macková, Janka Pilniková, Elena Petrovičová, Ruženka Zimanová, Peter Šedík.

Sprievodné javy: dosť teplo (5st C), vietor, žiaden sneh. Papanie v Hystérii, prvý zahraničny účastník (Mirta) a animálny účastník (ferkopes).

11. kúpačka – 12. marca 00

Kúpači: Juráško, Tomáško, Miki, Traky, Chalmíčko, drobček Milko, Mirta, Jitka Gurnáková.

Polokupači: Zacikmo, Bríška, Hielka.

Obsmŕdači: kameraman Stano Stanek, David Strnad, Miloško, Monika Ševcová, Šošo, Inga z Holandska + Daniel, Mirtina kolegyňa, Zuzka Černeková, Janka Pílniková, Linda a taky blonďák co odišiel s Milkom. Spolu 23 xichtov.

Slniečko svietilo, voda pálila (brŕr...), čašník v Hysterke odporný (ako vždy), Oboňa neprišla (ako vždy), večer u Chalmíčka mimoriadne smejkanie :).

Nové prvky - zahraničný kúpajúci sa učastník (Mirta) a absolútny 15minútový všetkých zahanbivší mrož Jitka.

12. kúpačka - 3. decembra 00

Kúpači: Mirta, Jitka, Saša, Janulka, Ivušo, Juráško, Tomáško, Miki, Traky, Chalmíčko a MATEJ

Obsmŕdači: Miloško, Monika Ševcová, Linda, Sašin frajer, Hielka, Braňo, Jekylko, Valika, Andrejka so synom ??? a Magduška, JURAJ LÖRINC.

Čakanka parkovisková: Fčielka

Tentokrat bola všade pomerne kosa, najma vo vode. Mierny opar a sychravost sa pchali pod kabaty a kupačom pod plavky. Z vody sa nam ako vždy nechcelo. Rybari sa dávali do reči s niektorými jedincami. Vraj sa doma sprchujú v studenej vode.

Nové prvky - Ivušo a Janulka ako prvokupači sa nedali zahanbiť, neskôr tvrdili, že je to celkom iný pocit; popíjanie v Hystérii skončilo maľovaním nechtov a zubov lakom na nechty a zuby.

Samostatnú kategóriu vytvorila Fčielka. Stala sa prvou čakankou parkoviskovou.

Neobvyklý jav: krásna OBOŇA neprišla (ako vždy), hoci sľúbila, že tentoraz už určite (ako vždy). :-)

13. kúpačka - 19. mája 01

Neobvyklo oneskorená kúpačka mala ešte niekoľko nových prvkov. Zúčastnilo sa 28 ľudí, z toho 14 kúpajúcich, Hielka po lýtka a Vosky po členky. Kúpačka sa začala trochu trapasom, ktorý sme sa rozhodli radšej nezakronikovat, takže nasledujúci riadok preskočte. Ked sme sa už-už chystali slávnostne vojsť do vody, kde sa vzal - tu sa vzal, dedo- otužilec zrazu na brehu stal - vyzliekol sa a vkročil do vody ešte pred otvorením sezóny!!! Chceli sme ho zatknúť a odovzdať príslušným orgánom, ale v návale vlastných pocitov z kúpania v horúcej vode sme naňho zabudli. Bolo pekne a dievčatám sa nechcelo z vody. Rozpravali sa uprostred. Nový vodný šport - vodné korbovanie zaviedli Jiří a Chalmo. Nový prvok - umývanie topánok v Kuchajde (Milko Vosky). Miestne kačice šli do vody až po otvorení. Na našom obvyklom mieste bolo množstvo rybárov, tak sme sa presunuli oproti. Oneskorení Miško a Maja prišli o kúpanie. Tradične dobré papkanie v Hystérii napravilo ešte zvyšky nenapraveného. Okrem toho sme potom išli do Tatry na film Samotáři.

Štandardní účastníci: Mirta, Janka, Traky, Braňo (Hielkin), Miki, Jiří, Tomáško, Jekylko, Ivušo, Maťo (alias Myfton), Chalmo

Prvokupači/ky: MilaIvana, Ivka, Juraj Lörinc

Poloučastníci: Vosky, Hielka

Obsmŕdači: Linda, Maja, Monika, Fčielka, Mirka, Zimo, Miško (Skála, s výzorom intelektuála), Juraj (Mirtin), Šošo, Malčo, dvaja neznámi nevojaci

14. kupačka - 8. december 2001

Účastníci: Hielka, Braňo, Monika, Fčielka, Dagmar, Mišo (Sudolský), Miloško, Jiří, Janulka, Jekylko, Valika, Tomáško, Mirta, Juraj (Mirtin), Mila Ivana, Miki, Docent, Ľuboš (Baja), Chalmo

Uzatvorenie malo niekoľko naj. Najskôr bola zima. Asi najväčšia akú si pamätám. Po príchode na Kuchajdu sme boli len siedmi. Ale statoční. Na pohode nepridal ani pohľad na takmer zamrznutú Kuchajdu, rybárov a veseleho otužilca krúžiaceho okolo jazierka len v plavkách a teniskách, tu i tu sa osviežujúceho čerstvým snehom a sem tam klikujúceho na lavičkách.

Naše obľúbené miesto bolo zamrznuté, a tak sme sa po niekoľkých výmenách slov rozhodli ísť na mólo. Dôvodom boli posledné zvyšky slnečných lúčov, ktoré svietili na toto utešené miesto. Okolo nás vial ostrý vietor a každému od úst stúpal hustý stĺp pary. Asi v polovici cesty k nám doľahol veselý pokrik Tomáška a jeho kompanie z druhej strany jazera. Niekoľkými posunkami a krikom sme sa dohodli, že mólo je náš cieľ. Oproti, práve povedľa Tomáša prebehol otužilec. Rybári pod nami podupávali po dvojdňovom snehu a vzývali Poseidona. Ten si ale práve asi myslel, že na severnejšie položených vodách je do jari pokoj, a tak tento typ výziev ostával bez odpovede.

Otužilec prebehol okolo nás. Konečne sme takmer pri móle. Okolo móla je ľad. Zostávame asi 50m pred ním. Sú tam lavičky. Dôležitá súčasť prezliekárne. Stretli sme Hielku. Kúpať sa nejde. Prichádzajú Tomáško, Jiří a Jekyl s Valikou. Mobilom sa dohovárame s Mirtou a Mikitovcami. Sú na rozdielnych miestach dostatočne vzdialených od Kuchajdy. Nečakáme a pomaly sa vrháme do vody. Prichádza Docent -- a vyzlieka sa.

Medzi nových uzatváračov patrí Mišo, Ľubo a Docent. Medzi ostrieľaných uzatváračov patrí ako jediná žena Janka, potom Jiří, Tomáško a Chalmo. Voda je neuveriteľne studená. Otužilec po nás kričí, že tam nemáme byť viac ako 10 minút. Voda ma 0° C. Nikomu sa tam nechce byť viac ako 10 minút. Hráme sa na ľadoborce. Ľad je len 7-8 metrov od brehu. Začínam chápať, prečo sa z Titaniku nezachránilo viac ľudí. Vybiehame. Hielka sa čvachce v plytkých vodách po členky. Solidárne vstupujem po druhý krát do vody. S Janulkou. Jej krehka konštrukcia premrzla takmer v okamihu ako pleskla rukou po ľade. Za nami ešte raz vbiehajú Tomáško, Docent, Mišo a Ľuboš.

Opať vybiehame. Foto a rýchlo do šiat. Nejde to jednoducho. Prsty na rukách sú ako z dreva, nohy tiež. Prsty na nohách nikto z nás necíti. Namiesto nich cítime dotyk takmer čerstvého snehu. Aj to len chvíľu. Každý si dáva hlt jablčkovice. Najprv tí, ktorí boli vo vode. Ako je známe alkohol zamŕza až pri -60°C. Tričko, sveter, suché trenky sú základom dobrého pocitu. Niektorí si v rýchlosti zabudli vyzliecť mokré plavky a došlo im to až po oblečení nohavíc. S prvokupačmi je vždy nejaký problém.

Otužilec práve rozráža ľad pred očami rybárov. My sa doobliekavame. Janke začina byť trochu nevoľno. Pomôže postaviť Janulku z nôh na hlavu. Vraj antišoková poloha.

Odchádzame do Hystérie. Stretávame Andreja s manželkou na prechádzke. Mikitovci volajú, aby ich niekto počkal. Sme ale premrznutí. Neskôr v Hystérii sa snažia vzbudiť dojem, že uzatvorili sezónu. Vraj majú fotodokumentáciu. Takže možeme ešte pripočítať Mikiho. Zatiaľ podmienečne.

Summa summarum: 8 uzatváračov, 1 počlenkárka a 10 obsmŕdačov (pričom Braňo zabezpečoval stôl v Hystérii a Juraj prišiel po všetkom).

Na jar 2002 sme neotvorili z dôvodu zaneprázdnenosti a celkovej lenivosti. 15. kupačka - 7. december 2002

Účastníci: Hielka, Braňo, Monika, Miloško, Šošo, Jiří, Hedviga, Janulka, Erique, Ivuška, Lenka-Jelenka, Radka, Kika, Maťka, Aďa, Christián (Holanďan), Španieli Alfonso a Alvaro, Chalmo

Všetko sa začalo ešte deň predtým - na Mikuláša. Stretli sme sa a Mikuláš v podobe zamaskovanej Monky spolu so Sobom a Snehulienkou nám priniesol darčeky. Vonku trieskal mráz a my sme v bytíku pojedali skvelú kapustnicu, šalát a zemiakové placky. A vtedy sa to začalo. Reč sa skrútila aj na zatváranie kúpeľnej sezóny. O necelých 12 hodín sa stretneme pri Kuchajde, povedali vtedi mnohí. A nebudeme medzi obsmŕdačmi, povedali niektorí. Večer sa skončil.

V sobotu bolo ráno nemastné a ešte aj neslané. Hmla. A zima. Vyšiel som von a ohlušilo ma zo všetkých strán sa ozývajúce škrabanie ľadu zo skiel áut. Na parkovisku postávali ponáhľajúci sa ľudia a náhlivo brúsili ľad. Autá, na ktoré celú noc padala voda, zároveň aj mrzli. Vytvorila sa na nich pekná škrupina. Asi pol centimetra (čosi okolo pätiny inča pre Britov). Začínal som tušiť koľká bije. Vonku bol mráz, že by sa ním dali žiletky krájať na tenké plátky. Teda v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

O 13:00 sme sa stretli na zastávke asi desiati. To už dávno nebolo - veď takmer všetci už bývajú mimo Mlynov. Ako však vysvitlo neskôr, kúpať som sa išiel len ja. Hm...trochu mi zatrnulo. Akosi sa mi nechcelo kúpať sa samému, ale spoliehal som sa ešte na ďalších. V autobuse mi Lenka prezradila, že Tomáško nejde, lebo z večera do rána dostal nádchu. O dvadsať minút sme vystúpili a o ďalších desať docupitali na Kuchajdu. Začínalo ísť do tuhého. Nikto tam nebol, samozrejme okrem rybárov. Neskôr dobehla Monika Ševcová, Miloško, Šošo, ale nikto sa nešiel kúpať. Telefonát Jiřímu objasnil, že oni už idú. Meškali asi dvadsať minút. Ľadový obal neobišiel ani ich auto, a tak ho polievali horúcou vodou, kým sa nerozpustilo a mohli vyraziť.

Po čase sme sa predsa len zišli - Jiří, nonšalantne mávajúci uteráčikom, a ja. Slávnostne sme vstúpili do vody a uzatvorili sme Kúpeľnú sezónu 2002. Voda bola oveľa menej studená ako som čakal. Mrzlo iba necelé dva dni a vzduch bol studený, takže rozdiel teplôt bol malý. Následne sme spolu s obsmŕdačmi, ktorí boli tentokrát vo veľkej prevahe, vypili ťapku rumu. Volal sa Poseidon. Ten rum. Okrem nás ešte do vody vliezla Janulka a Hielka. Obe po členky. Takže toto uzatváranie patrí k minimalistickým z hľadiska počtu kúpajúcich sa.

Španieli, dobre zakrútení vo svojich severských vetrovkách, s čiapkami na ušiach, si ukazovali prstom (v rukaviciach) na čelo. Ale fotografovanie ani rum neodmietli.

Po osušení sme sa presunuli do Hysterky. Ďalšie sklamanie bolo, že sme náš obvyklý stôl nenašli. Mali menšiu rekonštrukciu. Sadli sme si vedľa. Následná quesadilla, bola vynikajúca. Babulky dostali mikulášske darčeky. Mierne sme sa zohriali a po krátkom konštatovaní, že veru už nevydržíme ťahať do polnoci ako po iné roky, sme sa rozišli. S Janulkou, Jirkom, Hedvigou a malou Romi, sme podvečer zapichli na skvelom filme Doba ľadová. Kto má rád zvieratká a celkom peknú animáciu, pozrite si.

Ešte maličkosť. Do jari sa kúpať nedá.

Dodatok. Tomáško v reakcii na zápis do kroniky (z 10.12.2002):
Protestujem a ziadam opravu textu!!!! Som zvecera do rana nedostal nadchu, chorlavet som zacal uz vo stvrtok, v piatok som bol uz riadne chory, aj ked to mozno nebolo na prvy pohlad badat. V noci na sobotu som sa skoro zadusil soplami.... Som sa moc chcel ist kupat, trenoval som dokonca este pred mesiacom v Suri, vyspevoval pod sprchov ale zradna choroba ma schvatila a este stale neopustila. Tak!!! Takze to zmen lebo to vyzera, ze Tomasko bol makky a iba sa vyhovaral. Tomasko sa kupat chcel a na rok (ak bude zdravy) sa aj kupat pojde! Aj sam!!! Na to vem jed bidaku!!! :-))

Written by Pavel Chalmovianský

November 27th, 2009 at 8:54 am

Posted in

Leave a Reply