Pri krbe

Poznámky zo života s nohami v teple

Archive for the ‘Kultúra’ Category

Dom košatej lásky

without comments

Mika Kaurismäki patrí k stáliciam fínskeho filmu. Jeho filmov poznám oveľa menej ako od Akiho Kaurismäkiho, mladšieho brata Miku. Ale o mnou zhliadnutých možno povedať, že ide o skvosty aj pri jednom aj pri druhom bratovi.

Mikov posledný film patrí do kategórie komédia s ľudským rozmerom. Špagety-mafiánsky príbeh v spojení s manželskou krízou, pokusom riešiť ju a manželským mnohouholníkom s viacerými viac či menej naivnými provokáciami je prísľubom dobrej zábavy.

Film je plný hercov, ktorí sa už stabilne objavujú vo kinematografických dielach oboch bratov. Nechýba Kati Outinen, ktorá tentokrát hrá rolu drsnej, so životom sa nemaznajúcej ženy na čele mafiánskeho gangu.

Written by Pavel Chalmovianský

December 20th, 2010 at 10:53 pm

Posted in Filmy

Dorian Gray

without comments

Asi pred mesiacom a pol som si pozrel novinku – Obraz Doriana Graya. Hororový film podľa Oscara Wilda o divokom, nestarnúcom mladíkovi. Nefandím hororu, ale tento je excelentný. Režisérovi a jeho družine sa podaril husársky kúsok. Film plný farieb, netriviálnych zápletiek a rozuzlení. Život vyššej spoločnosti a bohémov sa spestruje príchodom novej tváre. Postupne sa zoznamuje s osobnosťami spoločnosti a najmä vďaka veľkej príťažlivosti má dvere otvorené.  Príbeh sa rozvíja najskôr pomaly a dôkladne, osudy sa komplikovane preplietajú, niektoré končia, až kým hlavný hrdina nezmizne na 20 rokov preč. Po jeho návrate čaká divákov (ktorí dej nepoznajú) rozuzlenie. Na konci filmu (tuším) nebliká povestné červené svetielko z lacných hororov :-) Kedykoľkovek si môžem pozrieť ešte raz.

Written by Pavel Chalmovianský

February 28th, 2010 at 9:31 pm

Posted in Filmy

Jánošík, pravdivá história

without comments

Dnes som si pozrel najnovší film o Jánošíkovi a musím povedať, že ma hlboko sklamal. Je farebný, chce byť niečo ako plný fantázie (možno by som povedal až kvázijakubiskovský), popretkávaný pomerne krutými scénami, občas erotika, scény zo života ľudu v podobe zvykov. Chýba mu však lep. Scény sú nahádzané za sebou v časovom slede, ale nenadväzujú, akoby vnútorne nesúviseli. Objavujú sa rovnaké postavy (napr. Jánošík alebo Uhorčík ai.), rovnaké interiéry(domov, cesta kde zbíjali, mesto), príbeh skončí a človek vypne obrazovku s pocitom nie práve najlepšie stráveného času. Patrí do kategórie “videl som, asi už neuvidím”.

Ilustračný obrázok je z tejto stránky.

Written by Pavel Chalmovianský

February 28th, 2010 at 8:59 pm

Posted in Filmy

Rómska kultúra na internete

with 2 comments

V rámci potuliek po internete som narazil na linku s cigánskymi piesňami a kapelami. Okrem skvelej hudby je tam aj množstvo liniek. Už dávno hľadám nejakú knhu resp. zbierku cigánskych piesní. Narazil som na knihu Phurikane giľa od Jany Belišovej. Je fajn, ale existuje kopa piesní, ktoré tam nie sú. Nádherné cigánske piesne naspievala Jana Kocianová na albume Káli rosita, prípadne na iných albumoch Věra Bíla a Ida Kelarová. Na to, že existuje pomerne veľa zbierok piesní na internete, k ciganskej hudbe sa mi zatiaľ veľa nepodarilo nájsť.

Written by Pavel Chalmovianský

December 20th, 2009 at 11:05 pm

Posted in Kultúra

Tagged with

Vizualizačný nástroj algoritmov

without comments

Na prednáške Prof. Luděka Kučeru som sa dozvedel o jeho projekte AlgoVision. Je tam veľa užitočných vizualizácií bežných algoritmov na stromoch ale aj niektorých algoritmov, ktoré sa učíme na Výpočtovej geometrii. Jeho kniha je vraj dostupná vo fakultnej knižnici, v elektronickej verzii je na jeho stránke.

Voronoiov diagram

Written by Pavel Chalmovianský

November 30th, 2009 at 3:05 pm

Posted in Knihy,Veda,Vyučovanie

Tagged with

Bližšie informácie k učebnici Zložitosť geometrických algoritmov

without comments

Učebnica vyšla vo Vydavateľstve Univerzity Komenského koncom septembra 2001. Obsah si možno pozrieť tu. Zakúpiť ju možno v predajni skrípt na FMFI UK, Mlynská dolina, 842 48 Bratislava. Obálka je k nahliadnutiu.

Errata si môžete stiahnuť tu. Vzhľadom na nekvalitnú tlač šedých plôch obrázkov, zaradil som do súboru aj niektoré obrázky.

Prosba všetkým čitateľom.

Ak ste našli akúkoľvek chybu a nie je zaradená v erratach, pošlite mi ju prosím na e-mailovu adresu (prípadne inak oznámite), zaradím ju tam. Ďakujem za Vašu pomoc. Vítané sú aj všetky ďalšie pripomienky.

Written by Pavel Chalmovianský

November 28th, 2009 at 6:37 pm

Aki Kaurismäki – Ariel

without comments

Včera som si pozrel film môjho obľúbeného režiséra. Fínsky majster minimalizmu a jednoduchých scén, ktorý zhruba raz za dva roky vyprodukuje naozaj skvelý film, ma znova nesklamal. Film Ariel je výpoveďou o ťažkom živote robotníkov vo Fínsku. Mimovoľne ma napadli úvodníky z televízie spred 20 rokov.

Ťaživá situácia po strate zamestnania a presťahovania sa Taista Kasurinena do mesta vyvrcholí napadnutím chlapíka, ktorý ho cestou okradol. Začína sa kolotoč problémov s políciou končiaci emigráciou na lodi Ariel.

Ľudia z okraja spoločnosti sú nosnou témou všetkých jeho filmov, ktoré poznám. Filmársky sa veľmi podobá na Jarmuscha. Jeho filmy sú príbehmi, na rozdiel od množstva tých moderných diel prezentovaných v kinosálach, kde už pomaly nikto nechodí, a ktorým akýkoľvek príbeh chýba alebo ho len simuluje.

Written by Pavel Chalmovianský

December 2nd, 2008 at 11:43 am

Posted in Filmy

The Brothers Grimm

with one comment

Rozprávka o bratoch Grimmovcoch, ktorí sa živili podvodným vyháňaním bosoriek, kým nenarazili na skutočnú. Milý film, tak trochu bláznivá rozprávka s pekne vykreslenými postavami a exteriérmi. Napriek tomu mnohé nechávajú autori na predstavivosť, a tak sa aj trochu báť.

Príbeh asi okrem mien Grimmovcov nenesie žiadne ďalšie autobiografické črty známych zberateľov rozprávok.

Odporúčam na ľahké nedeľné sledovanie pri zatiahnutej oblohe.

Written by Pavel Chalmovianský

July 18th, 2008 at 8:32 pm

Posted in Filmy

Kihon Tesuji Jiten, 基本手筋事典

without comments

Táto knižka je prvou zo štvordielneho slovníka takticky optimálnych ťahov resp. postupností (tesuji,手筋). Pozostáva z veľa základných situácií, ktoré sú užitočné v hre. V tomto dieli sa autor venuje útočným stratégiám. Ako sám píše, krása go je skrytá najmä v tesuji.

Knižka sa mi čítala veľmi dobre a napriek pomalému postupu, som mal pocit, že ďalšie tri diely si určite musím prečítať. Nie všetky štvordielne knihy sú také. Fascinovalo ma, ako som veľakrát videl všetky diery v súperovej pozícii a nebol som schopný uvidieť ten správny ťah. Tieto problémy vyžadujú veľký nadhľad. Snáď sa mi ho časom podarí získať aspoň trochu.

Autorom japonskej verzie je Fujisawa Shuko, ktorý ako 66 ročný vyhral prestížny japonský profesionálny titul Oza. A tým sa zapísal do dejín Go nie po prvý raz a ani posledný krát. O rok nato ho vyhral znovu. Pekný dôchodok, povedané z nášho pohľadu.

Written by Pavel Chalmovianský

June 18th, 2008 at 3:25 pm

Posted in Go,Knihy

Géniov denník

with 3 comments

Salvatora Dalího netreba predstavovať. Jeho dielo je enormné a jeho život bol popretkávaný extravangaciami, ktorými rád ohuroval svoje okolie a zakladal si na nich svoje výrazné ego. Knižné vydanie jeho denníka to len potvrdzuje. Rozmýšľal inak a správal sa inak. Ak sa pozeráme na hodnoty tohoto človeka z hľadiska dnešných “demokratických hodnôt”, tak je zrejmé, že pojmy “priemer” a “väčšina” mu boli na hony vzdialené.

Na druhej strane z denníka vidno, že mal rád svoj dom a ľudí okolo seba, resp. vnímal ich mnohorakosť a pestrosť. Ani na chvíľu som nemal z jeho zápiskov pocit, že by chcel niekomu niečo vnútiť. To je vlastnosť, ktorá sa neľahko hľadá.

Na druhej strane nekompromisne bojoval s priemerom resp. neoriginalitou. V knihe je zaujímavá tabuľka hodnotenia významných maliarov ako Leonardo, Vermeer van Delft, Picasso a mnohí ďalší. Hodnotia sa v kategóriách ako originalita, technika maľby apod. Dalí sám sa necíti byť príliš dobrá konkurencia týmto majstrom. To je pri jeho enormne vyvinutom egu veľmi zaujímavé a poukazuje to na reálny odhad svojich schopností (hoci sám sa to neodvažujem posúdiť ako totálny amatér vo výtvarnom umení).

Odporúčam ako ľahké čítanie na letné večery s výhľadom na záliv, podobný tomu priamo pod Dalího domom v Cadaqués.

Written by Pavel Chalmovianský

May 30th, 2008 at 10:27 am

Posted in Knihy