Pri krbe

Poznámky zo života s nohami v teple

Archive for the ‘Pomôcky’ Category

Pokusy s Emacsom

without comments

Nedávno som sa našiel balík org2blog, pomocou ktorého sa dá v Emacse, mojom obľúbenom editore, poľahky posielať blogy na wordpress a možno aj iné blogovacie servery. Keďže mi už ten interfejs vo firefoxe začínal piť krv, rozhodol som sa ustúpiť naspäť ku textovému režimu, čo sa mi osvedčilo už veľakrát z hľadiska zrozumiteľnosti aj šetrenia času. Takže predchádzajúce dva príspevky sú prvé príklady, že to ide aj bez náročného interfejsu.

Written by Pavel Chalmovianský

October 17th, 2010 at 10:15 pm

Posted in Pomôcky

Tagged with

Technické zdroje k písaniu odborných prác

without comments

Pri písaní bakalárskych, diplomových, rigoróznych, minimových, dizertačných… prác sa s úspechom dá využiť LaTeX. A nielen v matematicky orientovaných disciplínach je výrazným prínosom ku kvalite a uľahčovaniu prípravy textu. Ako každý komplexný nástroj, vyžaduje istý čas na zvládnutie. Tento čas sa však vyplatí investovať. Základné konštrukcie a pokyny ako tvoriť takýto zdrojový text  možno nájsť vo wikiknihe o LaTeXu.

K písaniu treba aj dobrý editor. Existuje ich veľa, ale dobrých je len niekoľko – pozri porovnanie. Osobne používam Emacs+AucTeX

Kreslenie obrázkov je pomerne náročná časť pri písaní práce a trvá dlhšie, kým si nájdeme ten správny nástroj. Zaujímavým programom na začiatok je inkscape.

Written by Pavel Chalmovianský

December 1st, 2009 at 11:33 pm

Pokusy s matematikou na webe

without comments

Práve skúšam skript ASCIIMathML, ktorý umožňuje písať matematické symboly na web. Nie som si istý, či som všetko nastavil správne, takže tento príspevok budem ladiť, kým to nepôjde. Ukážka v Bloggeri totiž ignoruje moje nastavenie. Skript ASCIIMathML funguje na mojej stránke, ale v ramci blogspot sa mi ho nepodarilo spojazdniť.

Toto je Pythagorova veta $c^2 = a^2+b^2$. A tu je $\int \cos x dx = \sin x + c$.

Nakoniec sa mi podarilo rozbehnuť LaTeXMathML. Výsledok možno vidieť o riadok výššie. Stačí pridať do šablóny na stránku odkaz na skript:

<script src='http://www.sccg.sk/~chalmo/LaTeXMathML.js' type='text/javascript'>
&lt/script&gt

Ak s tým niekto máte skúsenosti, dajte mi prosím vedieť.

Written by Pavel Chalmovianský

March 20th, 2008 at 12:04 pm

Posted in Matematika,Pomôcky